Az nem meglepő, hogy Bútor Robi az idei Mikulás Rallyn is ott lesz az indulók között, az azonban már annál inkább, hogy mivel! 30 év rallyversenyzés után egy T1-es Toyota Hilux-szal vág neki a versenynek – a volán mögött korábban Csucsu ült -, amely az első megállója lesz az előre kidolgozott egyéves tereprallye projektnek. Igaz, hogy a WRC autót lecseréli Robi, csapata azonban a megszokott felállásban kíséri majd a futamokra, tervek szerint az Italian Baja-ra, a Baja Greece-re és természetesen az itthon kiemelt népszerűségnek örvendő, HunGarian Baja-ra. Navigátora továbbra is Tagai Robi lesz, aki bőven rendelkezik terepversenyes tapasztalattal, hiszen magyar kategória bajnokként a világkupa futamain és a Dakaron is indult már – 2025-ben pedig ismét visszatér a sivatagi hajszára.
Bútor Robi korábban egyáltalán nem követte a tereprallye-t, így egyelőre még számára is rejtély, hogy nagyjából 1 éjszaka és 1 nap alatt hogyan álmodta meg ezt a jövőképet.
„Egyik éjjel beugrott, hogy nekem terepraliznom kell, de még nincs magyarázatom arra, hogy honnan jött ez az ötlet. Reggel ébredés után megnéztem pár videót és még jobban megtetszett az elképzelés, autó szempontjából pedig a Toyota volt az egyedüli, ami megfogott és amiben kihívást éreztem. Azóta mélyebben is belemerültem a részletekbe és amikor láttam, hogy milyen hosszúak a gyorsasági szakaszok, akkor még jobban elvarázsolt a sport. Óriási kihívásnak érzem, mind pilóta, mind navigátori szempontból, hogy ilyen hosszan kell versenytempóban menni, koncentrálni, együttműködni, valamint beosztani az autót és az energiát is.” – mondta Bútor Robi.
Image may be NSFW.
Clik here to view.
A Hilux-szal az első hivatalos tesztet a Mikulás Rally előtti pénteken teljesítik majd, hiszen korábban egy mindössze 5 kilométeres közúti kocsikázáson próbálták ki, hogy mekkora is a különbség a magasépítésű és a WRC autó között.
„Lukács Kornél beszámolója alapján arra tudok számítani, hogy nagyon hasonló lesz a Toyota egy gyári rallyautó vezethetőségéhez és kezelhetőségéhez. Úgy gondolom, hogy gyorsan tudok majd alkalmazkodni hozzá, de ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy elsőre, rögtön megtalálom majd a tempót. 30 évig raliztam, csak raliztam, nem indultam semmilyen másik szériában sem, mivel a rali volt a mindenem. Hiába van összefüggés és hasonlóság a kettő között, a tereprallye teljesen más, ezért még meg kell tanulnom kezelni a T1-es járművet.” – emelte ki Robi.
A 2025-ös szezonra 1 magyar tanulóverseny és 3 EB futam van tervben, a jövőben pedig az is elképzelhető, hogy több hazai futamon is rajthoz áll majd a Bútor-Tagai páros.
„A jövő évi magyar versenynaptárat összenézzük majd az Európa Kupa menetrendjével és az alapján választjuk ki, hogy melyik magyar futamon indulunk bemelegítésként. Emellett szeretném majd Kornél véleményét is kikérni – ha lesz választási lehetőség -, mivel nem ismerem a pályákat, mindenképpen szakmai tanácsra támaszkodnék. Természetesen megfordult a fejemben, hogy elsőre egy teljes magyar tereprallye szezont fussunk, viszont úgy érzem, hogy nincsen sok elvesztegetni való időm és nagyon gyors tanulásra van szükségem. Ennek részemről az az egyik titka, hogy komoly, nehéz versenyeket kell választanom, ahol T1-es kategóriában is népes a mezőny, így valós képet kaphatok arról, hogy hol is tartunk pontosan. Nem feltétlenül az eredményért megyek, de mindig érdekel az eredmény is és mivel itthon csak 2-3 Ultimate autó van, ezért szeretnék egy nagyobb merítési alapot találni. Éppen ezért végül úgy döntöttem, hogy 2025-re a menetrend 1 tanulóverseny és 3 tanuló EB lesz, ezekből pedig le tudom vonni a következtetések, hogy alkalmasunk vagyunk-e és tényleg annyira fogjuk-e élvezni, mint amire számítottunk. Az teljesen elképzelhető, hogy később több magyar futam is bekerül a naptárba, de mivel még sose voltam tereprallye versenyen látnom kell azt is, hogy hogyan zajlik ez itthon.” – vázolta a terveket a pilóta.
Image may be NSFW.
Clik here to view.
A tereprallye csúcsának sokan a Dakart és a sivatagi versenyeket tartják, Robi bakancslistáján azonban a rally stílusú pályákon futó portugál és spanyol versenyek szerepelnek.
„Nekem a sivatagi verseny úgy van benne a pakliban, hogy valójában nincsen. Egyáltalán nem vonz a homoktenger, viszont ami iszonyatosan tetszik az elmúlt napok videózásai alapján az Portugália és Spanyolország, ahol ralisabb karakterűek a pályák és T1-es autóból is 20-30 induló van. De ez még egy távolabbi, 4-5 éves terv, hiszen ahhoz még meg kell tanulnom vezetni ezt a típusú autót. Ennek a lépcsőnek a megugrásához egyelőre még sok a felmerülő kérdés, többek között az autó – szükséges a T1+-ra váltás -, az anyagi háttér és az is, hogy én elég jó vagyok-e egy tereprallye-s autóval.” – nyilatkozta Bútor Robi.
Szerző: Erős Réka
Fényképek: Bútor Róbert