Quantcast
Channel: Magyar Terep-rallye
Viewing all articles
Browse latest Browse all 594

Magyarok a Dakaron – Mikucza Tamás útja a Dakar Classic-ig

$
0
0

Mikucza Tamás 1996-ban került először a terepjárók közelébe és ekkor kezdte meg a versenyzést az off-road szakágban, nem sokkal később pedig az elsők között szerzett be egy quadot, mellyel számtalan versenyre eljutott. A tereprallye-val Murczin Zsoltnak köszönhetően ismerkedett meg és az általa épített Pajerokkal ment a magyar tereprallye versenyeken. A side-by-side-ok megjelenésekor egy Maverick-ra váltott, így a mai napig azzal vagy Jeeppel áll rajthoz a futamokon, többek között a Sierra Leone-on, Baja 4000-en és a Tunisie Challengen is – utóbbin az első helyet is sikerült megszereznie.


2025-ben egy régi nagy álmát, a Dakar Rallyn való indulást is kihúzhatja a bakancslistájáról, hiszen a Classic kategóriában, a Gumisember-MIQ Dakar Team-mel nekivág a kéthetes sivatagi hajszának. A Classic kategória egyik kritériuma, hogy csak olyan autóval lehet rajthoz állni, ami már részt vett a Dakaron. A verseny indulói osztoznak a Dakar Rally táborain, azonban eltérő útvonalat követnek, ahol arra kell törekedniük, hogy a lehető legközelebb legyenek a szervezők által meghatározott szakaszidőkhöz. Éppen ezért a pontosság és a navigációs képességek kiemelten fontosak ebben a csoportban.
„A Dakar minden terepjárósnak egy nagy álma, azonban 4 évvel ezelőttig még nehéz volt elképzelni, hogy valaha is el tudunk indulni majd rajta. Ha nincsen gyári licenced vagy komoly szponzorod, akkor az FIA kategóriái megfizethetetlenek, azonban a Classic kategória bevezetésével sokaknak, mint nekünk is megcsillant a remény. Így se olcsó a részvétel, olyan 30-50 millió forintba kerül autóbérléssel, de ugyanazt kapod útvonal, tábor, helyszínek és élmény szempontjából is, mint a profik.”


Tamás a Gumisember-MIQ Dakar Team-mel, Hamza Péterrel egy csapatban indul a 2025-ös Dakar Rallyn, navigátoraként pedig Bakó András kíséri el a sivatagi kalandra – ahogy azt az elmúlt 20 évben minden futamon tette. Így 2 kocsival, valamint a Qualisport szervizcsapatával vágnak neki a hajszának. Míg Peti a műszaki hátteret biztosította, addig Tamás az adminisztrációs és marketing teendőkkel foglalkozott, így mindenki számára hihetetlen módon, 1 év alatt megépítették és felkészítették a csapatot a Dakarra.
„A 2024-es Bamakón kifele menet technikai problémám adódott, és egy hirtelen ötlettől vezérelve vettem Hamza Petitől egy Ford F-150 Raptort, amivel aztán a versenyt is teljesítettem. Így kialakult egy szorosabb együttműködés közöttünk és az egész Bamakót közösen toltuk végig. Míg mások azzal küzdöttek, hogy hogyan érjenek célba, mi veterán, régi bamakósokként már azon gondolkoztunk, hogy mi a soron következő megvalósítandó célunk. Peti mondta, hogy neki régi nagy álma, hogy a Dakar Classic-on elinduljon – épp ahogy nekem is. Az én gyengeségem, hogy műszakilag nem értek az autókhoz és ezért nagyon nagy pluszt jelentett, hogy Peti ezen a téren átvette a teendőket és kinézte az autókat, a szervizcsapata pedig visszabontotta, újra összerakta és felkészítette a Pajerókat a műhelyben. Az 1 éves kemény munka után az autók már Barcelonában vannak, ahol az előzetes adminisztratív és technikai gépátvételen is átestek.”


Tamás több sivatagi versenyen is rajthoz állt már, azonban elmondása szerint minden homoktenger és dűnelánc eltérő, csakúgy, mint a versenyek körülményei és előírásai is. A Budapest-Bamakó Rallyn és a Baja 4000-en Mexikóban nem kellett versenyfelszerelésben lenniük és míg akkor klímás Jeeppel, valamint nyitott side-by-side-dal versenyeztek, a Dakaron a Pajeróban nagy kihívás lesz beöltözve, napi 5-700km-t megtenni a hőségben.
„Amikor terepjárókkal mentünk a Baja4000-en, a Bamakón több mint 2 hetet vagy Tunéziában 5 napot az teljesen más, mint ami majd a Dakaron vár ránk. Mindegyik verseny más okokból nehéz és hiába hódítottam már meg a mauritániai, tunéziai dűnéket side-by-side-dal, Szaúdi-Arábiában még nem mentem, nem ismerem a magasságukat, a keménységüket, az átbukásukat. Emellett nem csak 1-2x van sivatagi rész a távban, mint ahogy sok másik futamon, hanem 14 napon át végig. Éppen amiatt ez óriási kihívás lesz és éppúgy van bennem félsz, mint vágyakozás.”


Míg a 2025-ös Dakar Rally csak január 3-án rajtol el, a felkészülés már jóval előbb elkezdődött, hiszen komoly előkészületek nélkül lehetetlen a verseny sikeres teljesítése.
„Az, hogy kimentem Tunéziába egy komoly felkészülés volt, hiszen így nem 1 év kiesés után térek vissza a sivatagba. Emellett tartom a napi 5 kilométer futást, illetve edzek, úszok, hogy a kondicionális edzés is meglegyen, a mentális felkészülésben pedig nagyon sokat segít a stabil családi és céges hátterem.”

A csapat fő célja, hogy sikeresen átszeljék a célvonalat Shubaitah-ban, és hogy mentálisan, fizikailag is helyt tudjanak állni az embert próbáló versenyen. 14 napon keresztül nem egyszerű kímélni a technikát, azonban ez a kulcsa a verseny teljesítésének, így erre különösen próbálnak majd figyelni.
„Nagyon remélem, hogy a technika is kibírja majd a hajszát, a verseny elején próbáljuk óvni az autót, de az elképzelésem mindig ez, aztán amikor odaérek a rajtba, akkor – tapasztalatból mondom – egyből elkap a vér és elkezdek a határon autózni. De most megígértem Petinek, hogy figyelni fogok a Pajerora.” – mondta zárásként Tamás.

 

Szerző: Erős Réka
Fényképek: Gumisember-MIQ Dakar Team


Viewing all articles
Browse latest Browse all 594