Április 3-12-ig zajlott a 10. Morocco Desert Challenge, amely 3150 kilométer hosszan és 8 szakaszon keresztül várta az indulókat. A nevezők között magyar páros, Varga Imre és Toma József Csimpi is sikeresen vette az akadályokat és átszelte a célvonalat Ouarzazate-ben.
A nyolc szakasz szinte mindegyike bivouacból rajtolt és ott is fejeződött be, miközben gyors szakaszok, technikás részek, hatalmas afrikai síkságok, sok dűne, sóstavak, folyómedrek és legendás Dakar-útvonalak várták a versenyzőket. A szervezők a Star Trek szavaival jellemezték az idei, jubileumi kiadást: „Bátran haladunk oda, ahol csak kevesen jártak előttünk.”
A verseny Agadirból rajtolt és dél felé a Szahara homokos ösvényei felé vette az irányt. A versenyzőknek az Erg Chegaga dűnéivel is meg kellett küzdeniük, valamint 3 gyorsaságin is szűk, óceán parti homokos strandon kellett végig száguldaniuk, hogy aztán április 12-én Ouarzazate-ben átszelhessék a célvonalat.
Az első gyorsasági egy 85 kilométeres prológ volt, melyet Varga Imre és Toma József Csimpi gond nélkül teljesített. A második szakasz a korábban megszokott, hosszú, egybefüggő táv helyett most négy részre bontott gyorsból (50-80-117-70 km) épült fel, melynek elején a magyar páros kuplungproblémával találta szembe magát. Ennek következtében egész nap anélkül autóztak, emellett poros környezetben más járművek mögött kellett haladniuk, az időveszteséghez pedig egy eltévedés is hozzájárult. A kuplungot az éjszaka alatt sikerült megjavítania a szerelőcsapatnak, így a következő szakasz 35 km-es dűnés részén már gond nélkül jutottak át. A gyors végén ugyan egy dupla hátsó defekt hátráltatta őket, de végül sikeresen teljesítették a harmadik szakaszt is.
„A 4. gyors egy igazi flúgos futam volt. 526 km volt az össztáv, amit 5 óra 45 perc alatt teljesítettünk egy defekttel tarkítva.” – mondta Varga Imre. A szakasz alatt emellett nagyjából 15 km-re beszorultak egy racing bobcat mögé, ráadásul a szélvédőjük is betört.
Az 5. gyorsasági a helyes út kereséséről szólt a magyar párosnak, éppúgy, mint a mezőny nagy részének. A gyors tempóban sokan az itiner utasításait figyelmen kívül hagyva a jól látható nyomot követték, ami eltévedéshez vezetett. A helyes irány megtalálása után, szakaszzárásként egy 100 kilométeres padlógázas terepen ment a mezőny, ahol a nagy szél miatti rossz látási viszonyok nehezítették a tájékozódást.
„Amíg mi visszamentünk meglehetősen későn egy biztos pontig, sok koricálás után, – hogy rátaláljunk a helyes útra -, addig mások megtalálták a helyes irányt. Ez elég sok időveszteségbe került nekünk, de ismét tanultunk valamit, amit – ha lesz legközelebb – tudunk majd hasznosítani.” – nyilatkozta a pilóta.
A rossz időjárási körülmények a 6. szakasz rövidítésére kényszerítették a szervezőket, így végül 200 kilométert tettek meg ezen napon a résztvevők. A biztonság garantálása érdekében hozták meg ezt a döntést, mivel a nagy szél kétségessé tette a helikopter leszállását, valamint a repülőtér bezárása korlátozta az orvosi ellátást. Ezzel azonban a pálya nem lett könnyebb, hiszen rengeteg szikla és buckás rész várt a mezőnyre a hőségben.
„Szerencsénkre az utolsó 100 km a gyorsból törölve lett a homokvihar miatt, mert eltört a bal hátsó féltengelycsukló és elég érdekes lett volna hátsó hajtás nélkül átkelni a dűnéken.” – mondta Varga Imre.
Az utolsó előtti szakaszon utolérte a magyar párost a technikai balszerencse, a mentésre pedig tetemes időt kellett várni a duónak, mivel a mezőny nagy része még bent tartózkodott a dűnetengerben.
„Sajnos a szerencse ma elkerült minket. A 60. kilométernél egyszerre tört el a jobb oldali első és hátsó féltengely.”
A szerelés után sikeresen célba ért a verseny 8. szakaszán Varga Imre és Toma József Csimpi. A 188 kilométeres hegyek között vezető etap után magas fennsíkon és gyors ösvényeken hajtott át a mezőny egészen a célig.
„Ha nehezen is, de sikerült beérnünk a célba és befejezni a versenyt. Sajnos a tegnapi dupla féltengelytörés rányomta a bélyeget az eredményre, de a lényeg, hogy be tudtuk fejezni a versenyt.” – mondta a pilóta.
A 10. Morocco Desert Challenge győztesnek járó címét SSV kategóriában Mitchel van den Brink, az autók között pedig Michiel Becx gyűjtötte be.
Szerző: Erős Réka
Forrás: Varga Racing Team