Quantcast
Channel: Magyar Terep-rallye
Viewing all articles
Browse latest Browse all 617

Határt lépünk a soron következő tereprallye futamhoz, jön a Baja Satu Mare

$
0
0

Június 13-án elrajtol a következő tereprallye verseny a Baja Satu Mare, ami nem egy, de két ország bajnoki futamaként kerül megrendezésre. Az M1 Flotta Magyar Tereprallye Bajnokság harmadik fordulója és a Román Bajnokság hajszája a tavalyihoz hasonló menetrenddel, azonban új útvonalakkal kiegészülve állít próbát a versenyzők elé – még ha autóbarát pályáról is beszélünk. A Nagykároly központú versenyen 2 nap alatt 303 kilométert tesz meg a mezőny, a Desert Express 300-hoz és a Nyír1 Baja-hoz hasonló, homokos terepen.

Idén 4. éve tér vissza magyar bajoki futamként a Baja Satu Mare, összesen pedig már 5. alkalommal rajtol el – az első, 2019-es tereprallye verseny még függetlenül zajlott. A pandémia alatt látogatott ki először Nagykárolyba a mezőny, a helyszín pedig annyira elnyerte tetszésüket, hogy következő évtől bajnoki futammá avanzsálták.
„A verseny különlegessége, hogy két ország bajnokságának is a fordulóját képezi, a magyar mellett a román értékelésébe is beleszámít. Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy Romániában a Baja Satu Mare Hungarian Baja kaliberű verseny.” – mondta a verseny magyar főszervezője, Csató Attila.

A menetrend hellyel-közzel megegyezik a 2023-as bevált sémával, azonban új szakaszok is lesznek: a pálya egy része lerövidült, cserébe viszont új útvonallal is kiegészült. Pénteken városi show nyitja a rallyt, ahol aszfaltos pályán száguldanak végig a versenyzők a nézők nagy örömére – hogy erről a tavalyihoz hasonlóan lesz-e élő közvetítés, a rajt előtti napokban kiderül. Ezután további kétszer 36 kilométert teljesítenek a résztvevők, majd szombaton háromszor 70 kilométeren szántják fel a pályát, az utolsó szakasz pedig a 26 kilométeres Power Stage lesz, melynek nyertese külön díjban is részesül – az egyik érintett település felajánlásból.

Egy tereprallye versenyért a teljes város lezárása pénteken a városi csúcsforgalom idején, az út kibólyázása, szalmabálázása, a rendőri biztosítás leszervezése, nagyon komoly szervezői munkát igénylő folyamat. Mindig óriási tömeg szokta követni a showt, hiszen egy helyen végignézhetik a teljes mezőnyt, igaz a fanatikusok a pályára, a terepre is kilátogatnak.” – mondta a verseny szervezője.

A szombati futam egy hurokrendszerben zajlik, ahol etapmentesen egy kör 70 kilométer hosszan fut, mivel a homok egyes helyeken olyan mély, mint Bugacon, az eredeti tervhez képest gyorsonként 10 kilométerrel rövidebb lett a pálya. A formátumnak köszönhetően célba érés után rögtön lehetőség lesz tankolásra majd szervizelésre, gyűjtőbe állásra, végül ismét a rajtba gurulásra.
„Csodálatos útvonalakon, autók által nem abajgatott terepen zajlik a verseny, nehézsége az erdőből ki-be menetnél a fénykülönbségek és az esetlegesen szembetűző nap. Tavaly az erdőből kifelé nyíló tisztás felett ott lebegett egy helikopter a versenyzőkre várva, ami bőven okozott meglepetést nekik. Nagyon odafigyelünk arra, hogy a lehető legbiztonságosabban legyen biztosítva a pálya.” – emelte ki Csató Attila.

A versenyiroda a mesés környezetben fekvő Károlyi kastélyban kap helyet, az állandó szervizpark pedig a körülötte elterülő macskaköves utcákban lesz felállítva, a város központjában, éttermekkel, hotelekkel körülvéve. Pénteken és szombaton a szervizpark kitelepül egy erdőkkel körülvett tisztásra, melyet minden évben rendbe raknak a tereprallisoknak és ahol idén tankolózóna is lesz – figyelembe véve azokat a szériatankos side-by-side-okat is, akiknek körről körre kell pótolni az üzemanyagot. Annak ellenére, hogy külföldön zajlik a verseny, a GPS-től kezdve az időmérőig mindent Magyarországról biztosítanak, a már megszokott színvonalnak megfelelően.

Annak eredményeként, hogy a tereprallye hajszán a magyar bajnokságban résztvevő külföldi versenyzők is indulnak, az utóbbi 4 évben a román versenyjárművek minősége ugrásszerűen javult, ahogy a nevezői létszám is megnőtt. Idén román részről átalakult a szervezőbizottság, sok állami és volt állami magas rangú tisztviselő, katasztrófavédelmi tábornok került be a szervezőbizottságba.

A június 13-15-ig zajló verseny egyik érdekessége, hogy a szép idő ellenére minden évben érkezett zápor. Két éve óriási eső mosta el a szervizt és áztatott ronggyá mindenkit, remélhetőleg idén a tavalyihoz hasonló napsütéses, minimális esős idő lesz. Egy másik különlegesség, hogy az útvonal egy része azon a területen fut, ahol Kádár János és Ceaușescu határátlépési ceremónia nélkül találkoztak és vadásztak, az erdő ezen része a mai napig ki van kövezve.

A helyiek mindig óriási szeretettel készülnek a Baja Satu Mare-ra és a résztvevők érkezésére, a 2023-as rendezvény pedig nem csak versenyzői, de rendezői szempontból is nagyon különleges és emlékezetes volt.
„A verseny mindössze 5 kilométerre van a határtól, rendkívül jó baráti viszonyt ápolunk ezzel a térséggel és nagyon elfogadják a verseny sportszakmai lebonyolításában nyújtott javaslatokat, ők pedig beleteszik a helyi sajátosságokat, ami egy csoda. Egyik évben annyira készültek ránk, hogy lőttek három őzet az ottani vadászok, amiből őzpörkölt készült és a komplett mezőnyt megvendégelték, desszertként pedig lekváros fánkot sütöttek. Nagyon szép dolog, hogy ennyire szeretnek minket és ennyire készülnek az érkezésünkre. A verseny vége után a román rendező egy állófogadáson látja vendégül a versenyzőket, svédasztalos vacsorával, ami nagyon jó hangulatban szokott zajlani. A 2023-as hétvégét megkoronázó élő közvetítés és a lebegő helikopter is egy felejthetetlen pillanata volt a versenynek.” – emlékezett vissza a korábbi futamokra Csató Attila.

 

Szerző: Erős Réka
Fényképek: Pataky Péter


Viewing all articles
Browse latest Browse all 617